بالکن با انباری؟!

وقتی از منزل‌تان بیرون می‌آیید و در خیابان‌های شهرتان قدم می‌زنید و یا سوار بر ماشین نگاه‌تان به ساختمان‌های شهر می‌افتد، چه حسی با دیدن بالکن‌های پر از رخت و لباس، جعبه، جارو و... به شما دست می‌دهد؟ آیا می‌دانید نمای بیرونی منزل شما به همه‌ی شهروندان شهر تعلق دارد؟ چقدر برای داشتن یک شهر قشنگ تلاش می‌کنیم؟

با گسترش زندگی آپارتمان‌نشینی، اکثر خانه‌ها این روزها دارای بالکن هستند و تمیز و زیبا نگه داشتن این بالکن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در روحیه مردم یک شهر یه وجود بیاورد. بسیاری از شهرهای دنیا با رنگ کردن خانه‌ها و چهارچوب پنجره‌ها، توانشتند به صنعت گردشگری شهرشان کمک کنند. امری که همه ی مردم یک شهر خود را در آن سهیم می‌دانند. اما گاهی رنگ کردن یک ساختمان امری ممکن نیست. خب، راه‌های زیباسازی دیگری نیز وجود دارد. مثلا، تصور کنید به جای آویزان کردن یک شلوار! از روی بالکن و نمایش آن به دیگر شهروندان از یک گلدان استفاده کنید! یا به جای قرار دادن یک ظرف پلاستیکی حاوی ترشی! یک گلدان کوچک رنگی را به نمایش بگذارید.

بالکن یا انباری؟

باور کنید می‌توان جا برای خشک کردن لباس‌‌ها فراهم کرد. از یک رخت پهن کن در کنار پنجره و در بالکن‌تان به شکلی که معلوم نشود استفاده نمایید. جدا از زشت شدن نمای خانه با آویزان کردن لباس، پتو و... یک لحظه فکر کنید تماشای لباس‌های دیگران به همراه اشیایی مثل جعبه، جارو، و هر چیز اضافی دیگری چقدر حس بد در آدم ایجاد می‌کند.

گرچه هیچ کس نمی‌تواند بیاید درب منزل ما و بگوید: آن لباس را بردار! نمای این جعبه مرا آزار می دهد، آن یکی جارو جایش آنجا نیست! اما همین نمای زشت که روزانه صدها مورد از آن را می‌بینیم تاثیر خوبی روی رفتار و روحیه‌ی ما نخواهد گذاشت. یادمان باشد که ما مسئول شهرمان هستیم.

بالکنی با گل و گیاه

اینکه بعضی‌ها بالکن‌شان را با انباری اشتباه می‌گیرند حالا به یک معضل تبدیل شده است. گرچه خیلی‌ها می‌گویند، مشکلات بزرگ‌تر از این هم هست! ای بابا...حالا یک بالکن است دیگر... اصلا به شما چه ربطی دارد! چهار دیواری اختیاری...

اما غیر از این است که ما شهروندان یک شهر هستیم؟ فرقی نمی کند کجا، پایتخت نشین، بالا یا پایین ایران، غرب یا شرق کشور.. با گذاشتن وسایل اضافی در بالکن‌ها یک لکه‌ی زشت به روی شهر به وجود می‌آوریم.

بالکن زیبا

 از آنجائیکه خانه‌ی ما ویترین شهر ماست، زیباسازی بالکن‌ حداقل کار ممکن برای یک شهر زیباست. با قرار دادن تنها یک گلدان که اگر بخواهیم منصفانه فکر کنیم هزینه‌‌ای هم ندارد، از خودمان در چشم رهگذران یک انسان باسلیقه و در چشم شهرمان یک انسان مسئول بسازیم.

 

 

خواندن 920 دفعه